bazar

* Netradiční nástrahy a návnady pro lov kaprů

Vydáno dne 23. 03. 2008 (7294 přečtení)

Vařená kukuřice, pelety a především boilí tvoří sortiment nejčastěji používaných návnad a nástrah určených pro cílený lov kaprů. Zejména boilí díky své nezpochybnitelné atraktivitě a selektivitě preferuje valná většina specialistů na lov trofejních kaprů a zatím si neumím představit jinou nástrahu , která by boilí z hlediska funkčnosti a úspěšnosti překonala.To však ale ještě neznamená, že boilí musí být pro lov kaprů naprosto striktní. Kapři se dají lovit i na jiné, řekněme netradiční nástrahy, které mohou být z hlediska úspěšnosti s boilím téměř srovnatelné, zaostávají však většinou v selektivitě.
Před dvěma roky jsem začal uvažovat o rozinkách jako o nástraze a návnadě. Rozinky sami osobě mají příjemně nasládlou chuť a dobře pohlcují různá aromata. Právě tuto vlastnost jsem hodlal vyzkoušet v praxi. Nejprve jsem doma vyzkoušel, jak se rozinky budou chovat ve vodě a jak může jejich namočení ve vodě ovlivnit jejich vlastnosti a chuť. Rozinka začne cca po hodině absorbovat vodu a mírně nabobtná, což je změna řekněme z hlediska tvaru a do určité míry i velikosti rozinky. Namočením se však změní i chuť rozinky, a částečně z ní vyprchá ona již popsaná sladká příchuť. Když jsem ochutnal rozinky, které prošli tepelnou úpravou v podobě různých bábovek a závinů, zjistil jsem právě onu vlastnost snadného ovlivnění vůně rozinky,ale i její chutě. Tyto vlastnosti si tepelně upravená rozinky zachová ve vodě podstatně déle, než-li syrová ,tepelně neupravená rozinka. Je to možná tím, že se tepelným zpracováním zpevní povrchová slupka rozinky, která se pak stává méně porézní. První (a vlastně dodneška používaná) tepelná úprava rozinek spočívala v tom, že moje přítelkyně připravovala jablečný závin s nastrouhanými ořechy a náplň závinu „obohatila“ o nezvykle velké množství rozinek. Když byl závin upečený, tak jsem rozřízl těstový obal a rozinky ze závinu vyjmul. Velmi příjemně voněly a chutnaly. První praktický test s rozinkami jsem absolvoval na jednom menším a trochu opomíjeném revíru nedaleko Prahy.
Rozinky jsem nastražoval pomocí vlasové metody (obdobně jako boilí) vždy tři až pět zrn za sebou buď na dno, nebo jsem před poslední zrno umístil hnědý molitanový váleček, který řetízek rozinek mírně nadzdvihl. Kapři přijímali rozinky až neobvykle rychle, ovšem z druhového hlediska nebyli jediní, kterým rozinky zachutnali. A tak se na háčku objevovali i karasi a cejni. Rozinky však fungovali dobře i na revíru, kde se velmi intenzivně loví na boilí. Tato úspěšnost byla zřejmě způsobena tím, že se jednalo o novou, kaprům neznámou nástrahu a návnadu. Při své poslední loňské výpravě (začátek listopadu) jsem na řece Labi ulovil na rozinky víc kaprů, než na boilí, i když se nejednalo o trofejní ryby a největší kapr vážil 8,5 kg. Rozinky jsem tedy navzdory udiveným komentářům některých svých kolegů zařadil do sortimentu nástrah a návnad, i když vím, že nejsou tak selektivní, jako boilí.

V loňském roce jsem se –podle hesla „co chutná mně, musí chutnat i kaprům“- začal zabývat myšlenkou, zda by se kapři nedali lovit na různé kokosové, ovocné či jiné tyčinky. Jako první přišla na řadu tyčinka Margot, která je silně aromatická a má i výraznou chuť. Snadno lze část této tyčinky instalovat na vlasový návazec mimo háček, což byl první a zásadní předpoklad pro úspěšný pokus. Ve vodě tyčinka pozvolna uvolňuje jednotlivé složky v ní obsažené a nerozpadá se. Začátkem června jsem měl při lovu na Labi štěstí na solidní frekvenci záběrů ,a tak jsem se rozhodl tyčinku Margot vyzkoušet jako nástrahu i jako návnadu. Pro různé experimenty se rozhoduji převážně v době, kdy kapři berou, neboť pokud tomu z jakéhokoli důvodu není, tak nemá smysl experimentovat. Pod háček jsem umístil kostičku z této tyčinky a do PVA sáčku jsem přidal několik dalších kousků . Zbytek tyčinky jsem rozmačkal na malé kousky a rovněž nasypal do PVA sáčku . Poměr ulovených kaprů byl 9:5 ve prospěch boilí, ale ověřil jsem si, že na tyčinku Margot se lovit dá a ne neúspěšně.
V letošním roce hodlám vyzkoušet i různé müsli tyčinky, které mají poněkud jiné složení a odlišnou chuť, ovšem dají se zakoupit v různých příchutích . Jejich problémem je však rychlejší rozpad ve vodě. Velmi nadějně se jeví tzv. „ovocný chlebíček“. Jedná se o jakýsi želatinový ovocný řez, který obsahuje 70 % ovoce a 30 % cukru. Díky své struktuře nebude asi možné nahazovat tuto nástrahu na dlouhé vzdálenosti, ale tam, kde je možné návnady a nástrahy vyvážet , se pokusím tuto tyčinku rovněž vyzkoušet.
Kaprařina nabízí mnoho námětů pro různé experimenty a pořekadlo – co chutná mně, musí chutnat i kaprům – může pro mnohé znamenat i jistou inspiraci. Jenom jsem zvědav, jak dlouho potrvá, než někdo umístí pod háček kousek řízku a do PVA sáčku bramborový salát…
I.Sláma

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: karpjim.com

Google
Oblíbené weby

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server