bazar

* Lov sumce velkého na položenou

Vydáno dne 23. 08. 2009 (20714 přečtení)


Položená je jednou z možných alternativ při cíleném lovu sumce velkého.Při volbě prutu zohledňujeme několik faktorů: Na jakou vzdálenost budeme lovit, zda budeme nástrahu zavážet či nahazovat, zda lovíme na stojaté či tekoucí vodě, jak velké exempláře můžeme očekávat. Tvrdším prutem však nikdy nic nezkazíme.
Můžeme lovit buď tak, že nástrahu umístíme přímo na dno, nebo lovíme ve vodním sloupci těsně nade dnem s použitím podvodního splávku. První varianta je ve srovnání s tou druhou alespoň podle mých zkušeností méně účinná, i když netvrdím, že se nedá tímto způsobem ulovit pěkný sumec. Při lovu „na dně“ používám klasickou průběžnou montáž s těžkým olovem a návazcem o délce min. 40 cm. Pokud nástrahu budeme nahazovat, pak zvolíme stacionární naviják či ekvivalentně vrhací multiplikátor a v tomto případě bych přeci jen doporučil umístit nad olovo cca 40 cm silikonové hadičky, která zabrání vzájemnému zamotání návazce a kmenové šňůry při nahazování. Jako nástrahu použijeme chomáč rousnic na větším jednoháku(trojhák přeci jen víc inklinuje k možnému uvíznutí na dně v nějaké vázce) či menší živou rybu na vhodném systému .Sumec se dá cíleně lovit i na různé pelety či boilí větších rozměrů, které nastražujeme mimo háček obdobně jako při lovu kaprů. Boilí i pelety mohou mít průměr i 50 mm a pod háček jich můžeme umístit i několik. Určitě není od věci se pokusit celý řetízek nástrahy nějak nadlehčit, aby celá nástraha nespočívala pouze na dně. To znamená instalovat na konec řetízku pelet či boilí například korkový váleček, který celou nástrahu mírně zvedne ode dna. Při tomto stylu lovu je samozřejmě nutné vnadit a to poměrně ve velkých dávkách. 3 - 5 kg velkých pelet či megaboilí je minimální množství pro první zákrm.Doplnění návnady na lovišti pak závisí na aktivitě ryb a počtu záběrů. Pelety i boilí by měly být vyrobeny ze směsí rybích mouček a živočišných extraktů pokud možno silně aromatizované.
Velmi účinnou metodou při lovu sumců na položenou je použití tzv. podvodního splávku. Tento způsob je však vhodnější praktikovat pouze na tekoucích vodách. Celá koncová sestava vypadá následovně: Na kmenovou šňůru navlékneme těžší průběžné olovo ( při nahazování doplněné o bužírku proti zamotání)a poté na konec šňůry navážeme obratlík. Na druhé očko obratlíku přivážeme návazec o délce cca osmdesáti centimetrů. Použijeme pletenou šňůru o nosnosti alespoň 60 kg v závislosti na charakteru dna a velikosti předpokládaného úlovku.Na návazec navlékneme průběžný podvodní splávek (na našem trhu jsou i zvukové varianty podvodního splávku např. od f. Mosella , které účinnost této pomůcky ještě umocňují)a jeho pozici pevně zafixujeme tak ,aby byl podvodní splávek vzdálen od obratlíku cca 50 cm.Fixaci provedeme pomocí pevných zarážek z každé strany splávku.Cca 20 cm od podvodního splávku navážeme háček (trojháček).V praxi to bude znamenat, že po nahození dopadne olovo na dno, podvodní splávek vystoupá vzhůru a nástraha tak bude umístěna ve vodním sloupci. Toť teorie.
Ovšem je třeba počítat s prouděním vody (které není samozřejmě konstantní )a přestože máme v našem případě vzdálenost mezi olovem a splávkem 50 cm,tak to neznamená, že po nahození bude splávek 50 cm nade dnem. Proud bude na něj určitě působit a tudíž návazcová šňůra nebude od olova stoupat kolmo vzhůru ,ale naopak šikmo. V tomto případě platí, že čím větší je proudění vody, tím větší musí být vzdálenost splávku od olova, abychom docílili požadované výšky nástrahy nade dnem. Na našem trhu jsou splávky s různou gramáží a při jejich výběru hraje rovněž svou roli proudění vody. Čím je tedy proud větší , měli bychom používat i splávky s vyšší gramáží.
Při lovu s podvodním splávkem je balík rousnic velmi účinnou nástrahou. Při správném sestavení udice jsou pak nastražené rousnice cca 20 – 30 cm nade dnem (tuto vzdálenost můžeme samozřejmě ovlivnit), díky proudění vody se celý chomáč pohybuje mírně ze strany na stranu a s podporou zvukového podvodního splávku většinou přimějí sumce k záběru. Pokud lovíme na řece , máme pruty postavené kolmo vzhůru a záběr nám signalizuje pohyb špičky prutu.Záběr se většinou projeví prudkým ohybem špičky prutu a na tento fakt musíme reagovat včasným a razantním zásekem.Může samozřejmě dojít k situaci, že sumec pozře nástrahu a směřuje směrem ke břehu.Abychom i takový záběr mohli registrovat, je opravdu důležité používat těžká olova.To především proto, že po nahození nástrahy můžeme dokonale vypnout kmenovou šňůru a toto vypnutí způsobí, že špička prutu je mírně ohnutá. V případě, že dojde v výše popsanému záběru(ryba s nástrahou směřuje ke břehu)se špička prutu narovná a doposud napnutá šňůra se uvolní. Doporučuji na špičku prutu umístit rolničku, které spolehlivě signalizuje oba typy záběrů. V případě toho zpětného záběru je třeba rychle dovinout uvolněnou šňůru a poté razantně zaseknout.

Při lovu na podvodní splávek je možné nastražit i živou rybu na povolený systém háčků a trojháčků s tím, že první háček či trojháček (myšleno blíže k podvodnímu splávku) napichujeme nástražní rybě do tlamky. Pokud bychom píchly tento první háček nástražní rybě do hřbetu, tak by rybka působila v proudu velmi nepřirozeně, což samozřejmě není žádoucí. Přeji všem ,kteří se hodlají „položit“ do lovu sumců hodně úspěchů.
I.Sláma

Související články:
Lov sumce velkého pomocí vábničky (03.05.2008)
Lov sumce velkého (16.04.2008)
Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 17 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ivo Sláma

Google
Oblíbené weby

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server